Sotsiaalsest tarkvarast rääkides kasutatakse ka väljendit Web2.0. Tegemist on terminiga, mis kirjeldab WWW tehnoloogiate kasutamise trendi ja veebidisaini, mis võimaldab parendada
loomingulisust, info jagamist ja kõige enam kasutajate vahelist sotsiaalset suhtlemist ja koostööd. Nende põhimõtete järgi on loodud palju veebipõhiseid kogukondi ja teenuseid, (sotsiaalsed võrgustikud, wikid, ajaveebid, folkosonoomiad jt.). Termin tuli kasutusele peale esimest O´Reilly Media Web2.0 konverentsi aastal 2004. Termin tähistab väidetavalt uut versiooni WWW-keskkonnast, kuid see ei ole seotud mitte ühegi vastavasisulise uuenduse (update) või tehniliste spetsifikatsioonidega. Muudatused on eelkõige tarkvaraarendajate ja lõppkasutajate veebikasutamise käitumise muutumises.
Mõiste kasutusele võtjaks ja kontseptsiooni loojaks peetakse visionääri Tim O´Reilly´t (2005),
kelle järgi Web 2.0 on kokkuvõtlikult kasutajapõhine: “Mida rohkem kasutajaid, seda parem teenus.” Kokkuvõtlikult saab kirjeldada Web2.0 keskkonda järgmiselt - kasutajad on kaasatud veebi sisu loomisse. Internet on kui arenduskeskkond, mitte staatilised veebileheküljed.
Teenused, mis on iseloomulikud uuele veebile: muusika-, video-, failivahetus, blogid ehk ajaveebid, wikid ehk üheskirjutamine, podcastid, vookogud, RSS. Erinevate uute teenuste ja erinevate teenuspakkujate üksikute elementide integreerimine kolmandateks teenusteks.
Sotsiaalsed suhtlusvõrgustikud: Facebook, Myspace, Orkut, Rate.ee. Ristkasutatavusega repostitooriumid, lingikogud ja info filtreerimine tag´idega.
Ele Priidiku magistritööst "SOTSIAALSE TARKVARA RAKENDAMISEGA SEOTUD
INFOPÄDEVUSTE KUJUNDAMISE METOODIKAD"
INFOPÄDEVUSTE KUJUNDAMISE METOODIKAD"
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar